dlaczego istniejemy

„Pewien filozof spierał się z szanowanym rabinem o istnienie Boga. Przekonywał go, że prócz wielu przekonujących dowodów na Jego istnienie, mamy równie przekonujące dowody na to, że Boga nie ma. W końcu się rozzłościł. ‚Jesteś mądrym człowiekiem’, powiedział do rabina, ‚dlaczego nie chcesz uznać argumentów przeciwko istnieniu Boga?’.

Rabin uśmiechnął się. ‚Zazdroszczę ci’, powiedział filozofowi. ‚Jesteś tak pochłonięty rozważaniem kwestii istnienia Boga, że wciąż o Nim myślisz, podczas gdy ja poświęcam większość czasu na myślenie o sobie’. Na tym się rozstali.

Filozof poczuł się dotknięty uwagami rabina, zmartwił się jednak brakiem odpowiedzi na swoje pytanie. Czas mijał, filozof robił się coraz starszy i wreszcie pojął, co kryło się w słowach rabina. ‚Rabin naprawdę mnie obraził’, stwierdził. ‚Spędzam tyle czasu na rozważaniu kwestii istnienia Boga, ponieważ jestem pewien, że ja istnieję, pozostaje więc pytanie, czy istnieje Bóg. Rabin przyjmuje istnienie Boga za pewnik, pozostaje więc odwieczne pytanie, czy istnieje rabin, a jeśli tak, to dlaczego?'”

Simon Jacobson, Ku życiu, które ma sensPrzemyślenia Rebego Menachema Schneersona, Wyd. Nisza 2012, s.281-282.

 

!ברוך השם

Ania Forystek

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

proszę udowodnij, że nie jesteś okropnym SPAMbotem: [wymagane]