ulotność

„2. Ulotność daremna, daremna ulotność, mówi Kohelet. Wszystko daremne. 3. Jaki pożytek ma człowiek z całego swojego trudu, który podejmuje pod słońcem? 4. Pokolenie odchodzi i pokolenie przychodzi, a ziemia trwa wiecznie.”

Księga Koheleta, Wyd. Pardes

Tak myślę o tym, jak szybko ten czas ulatuje, ten NASZ czas, to coś, co otrzymaliśmy, ten fragment Drogi, którą otrzymaliśmy do przejścia. Teraz, podczas dni Święta Sukot, czytamy Koheleta. Wiele tam o ulotności, o daremności. Słowo הבל ‚hawel’ oznacza ulotność, daremność, dech. I nie chodzi tutaj bynajmniej o to, by nie działać, by być biernym, bo to i tak wszystko nie ma sensu. Przeciwnie, mamy działać, czynić, ale działać mądrze, wiedząc, że wszystko ma swój właściwy czas i wymiar, ma wewnętrzną przestrzeń.

Jednak pogoń za materialnym dobrem tego świata, jeśli jest pozbawiona głębi egzystencji, nie ma większego sensu. Warto dążyć do bogactwa, ale jeśli idzie za tym, czy raczej z tym, bogactwo duchowe. Bo co po śmierci zabierzemy ze sobą? Meble, dom, samochód, może nowy laptop? Zabierzemy tylko to, co zdoła osiągnąć nasza dusza w swoim rozwoju tu, na tym świecie. A do rozwoju potrzebny jest jej świat materialny, ale tylko jako dodatek, jako rydwan, jako pojazd, który pomaga nam wznosić się; taki wehikuł czasu, będący poza czasem.

W Sukot pamiętamy o tym, że wszystko, co mamy pochodzi od Stwórcy. To On daje nam bezpieczeństwo, to On nas karmi i utrzymuje. Oczywiście my wykonujemy pewne czynności, działania, ale to On daje nam szansę, stwarza nam dogodne warunki, sprzyjające czynniki, odpowiednie okoliczności.

Życzę Wszystkim, aby Droga każdego z nas, prowadziła nas we właściwym kierunku, tam pod górę, pod prąd, wbrew zgorzknieniu, lenistwu, braku świadomości i wiedzy, wbrew własnym, bądź cudzym ograniczeniom. Bądźmy dzielni! I rośnijmy w siłę!

!חזק חזק ונתחזק

 

!ברך השם

 

Ania Forystek

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

proszę udowodnij, że nie jesteś okropnym SPAMbotem: [wymagane]