ALEF – ECHAD

אחד

Litera ALEF. Słowo na literę alef: Elokim. A po Elokim: potężne ECHAD. Jeden. Jedyny. Tylko ON.

Był, Jest, Będzie.

Kiedy spojrzymy na drukowaną literę alef, zobaczymy dwie jud oraz waw. To nam daje 26. 26 to liczba Imienia – Haszem. Alef to początek wszystkiego, początek początków. Jest światem duchowej jedności, zawiera świat górny i świat dolny, świat materialny i świat duchowy, oddzielony ukośnym waw – 6. Szósty dzień tygodnia, przedsmak Szabatu. Szósty dzień Stworzenia – Człowiek.

Po Alef mamy literę Chet. Chet, według zapisu soferów, to dwie stojące naprzeciwko siebie litery zajn, połączone jedynie maleńkim daszkiem. Chet kryje w sobie przeciwieństwa.

Chet to świat Stworzony, świat, o który trzeba walczyć, by przetrwać, w którym każdego dnia musimy dokonywać właściwego wyboru: jestem reaktywny, czy proaktywny. Świat przeciwieństw, świat dobra i zła.

Po Chet przychodzi Dalet. Delet – drzwi. Drzwi – Brama. 50 Bram. Na końcu jest brama, na końcu i na początku. Koniec jest początkiem, początek jest końcem. Wszystko staje się jednością. Szomer Delet Israel, ten, który strzeże. Ten, który jest wystarczający. I też ten, który z ognistym wirującym mieczem strzeże wejścia do Gan Eden. Drzwi. Dalet to cztery. Cztery strony świata. Dalet to jeszcze dwa, bo sam składa się z dwóch kresek, dwa – góra i dół, cztery strony świata oraz góra i dół.

Od Alef, poprzez Chet, do Dalet. Życie, przejście, przekroczenie. Droga – Derech.

Duchowość, Droga, Drzwi.

ECHAD. Jeden.

Dwa judy. Dwie indywidualności łączą się w jedno poprzez Waw.

DWEKUT. Jedność – dwa. Dwa to Bet, Bet to Bereszit. Początek. Bereszit – Echad.

 

!ברוך השם

Ania Forystek

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

proszę udowodnij, że nie jesteś okropnym SPAMbotem: [wymagane]